בבחירת סוג אבן טבעית בה משתמשים לריצוף חוץ לגינה חשוב להתחשב בעיבוד אותו עוברת האבן היות ותנאי סביבת החוץ בארצנו משתנים כל הזמן. במאמר זה מידע על ריצוף אבן טבעית לאזור הגינה והחצר ("ריצוף חוץ") שיסייע לך לעשות את הבחירה הנכונה בסוג האבן לריצוף ורמת העיבוד שלה.
בשוק קיימים כיום שלושה סוגי עיבוד אבן נפוצים לריצופים בסביבות הגינה: כיבוס, הברשה והתזת חול.

 

מרקם אבן טבעית לריצוף לאחר עיבוד

שלושת העיבודים מקנים לאבן מרקם מחוספס המנוע החלקה בסביבות רטובות, כמו כן עיבודים אלו משווים מראה טבעי וגס יותר לאבן המשמשת לריצוף הגינה והחצר.

  1. כיבוס – שובר את דפנות האבן ונותן לה מראה "עתיק" יותר בנוסף לחיספוס פניי האריח אשר       ממזערים סיכויי החלקה.
  2. הברשה – נותן מרקם גבשושי לאבן ובהתאם מונעה החלקות.
  3. התזת חול – מגרד לחלוטין את פני האבן, מנוע החלקות בצורה מירבית, ממולץ מאוד בסביבות אשר רטובות תמידית לדוגמאת ריצופים סביב בריכות וגינות מושקות.

קשות האבן

בנוסף יש להתחשב ברמת קשות האבן שהיא קרטריון מכריע בבחירת אבן לריצוף חוץ. אבן טרוורטין לדוגמא, מתאפיינת בחרירים לרב, אך מצד שני בעלת רמת קשות גבוה ולכן ממולצת לשימוש כריצוף חוץ.

אלמנט נוסף בבחירת אבן לריצוף הגינה הוא עובי האבן, בהנחה ומרצפים על יציקת בטון אין בעיה לרצף בעובי של 1.2/1.5במידה ואין יציקת בטון עדיף ללכת לכיוון אבן טבעית בעובי של 2 ס"מ, כמו כן יש להתחשב בין אם השטח המיועד כולל גם שטח של חניה ובמקרה זה ניתן לרצף אריחים בעובי 1.2 ס"מ אך ורק על יציקת בטון.

אבן לגינה